Skôr zbieral body, teraz dusí súpera. Zužitkuje Faksa svoj kumšt na buly?

Urastený center sa premenil na nepoznanie. Keď tréner Stars Jim Montgomery zavetrí na ľade súperove hviezdy, vyšle na ľad českého Rafan a jeho svorku.

Po vyradení Dallasu z bojov o Stanley Cup sa dvadsaťpäťročný center pripojil k tímu začiatkom týždňa. Pri dueli s Rusmi (0: 3) pospával na tribúne, dallaský manažér Jim Nill mu ešte zatrhol hrať. “Som zbitý, v NHL som odohral skoro 100 zápasov,” vysvetľoval Faksa.

Mohol nastúpiť až vo štvrtok proti Lotyšom (6: 3), v piatok opäť viedol druhú lajnu proti Talianom (8: 0). “Je silný na buly, v rohoch vyhráva súboje, ako centra sme ho potrebovali,” hovorí o ňom spoluhráč z útoku Ondřej Palát.O Faksa eminentne stál aj reprezentačný tréner Miloš Říha.

Nielen on si vie spočítať, že podobní ťahúň sú v tíme potrebné. Trebárs v Nashville by o Faksově zarytosti mohli rozprávať. Zámorskí experti sa zhodli, že práve tento snaživec a jeho pobočníci z tretieho útoku mali výrazný podiel na tom, že jeden z favoritov tohtoročnej NHL dohral už v prvom kole play off.

Teraz jeho prednosti využiť pre reprezentačné dobro, čo bude kumšt. Trebárs vlani na vodné pólo šampionáte v Dánsku mu tréner Jandač zveril úlohu elitného centra, ale Faksa sa trápil. “Je to hráč skôr pre strážne lajny. Zrazu mal tvoriť, ale to nie je úplne jeho štýl, “vypozoroval skaut Dallasu Jiří Hrdina.

Pre Stars bol Faksa pred siedmimi rokmi prvou voľbou na drafte.Len dvanásť rovesníkov ho v prvom kole sledovaného výberu talentov predstihlo. Takto vysoko si tímy spravidla volí útočníkmi, ktorým verí, že v budúcnosti nastrieľa haldy gólov. “Každý by chcel rozhodovať zápasy a myslím, že ma brali skôr ako pointmakera na presilovky, nakoniec sa to ale zmenilo,” pousmeje sa Faksa.

V uplynulej sezóne zaznamenal pätnásť gólov. Všetky tri kompletné sezóny v NHL zakončil zhruba na tridsiatich bodoch. Neláme bodové rekordy, ale vie byť platný. V Dallase mu ešte ostáva rok z trojročného kontraktu. “Ohlasy na mňa sú super. Dúfam, že tam zostanem ešte dlho, “verí Faksa.

Z českých centrov boli v NHL úspešnejší len David Krejčí s Tomášom Hertl, ktorí naďalej môžu snívať o Stanley Cupu.Faksa zostáva trochu v tieni kreatívnych krajanov. Teraz by sa mohol pripomenúť medailí zo svetového šampionátu. “Tím máme dosť silný,” verí.